Michal SVATOŠ

 

Úvodní slovo k 2. Historickému diskusnímu foru

Předneseno na 2. Historickém diskusním foru dne 18. 4. 2000.

 

Vážené kolegyně, vážení kolegové, paní a pánové,

 

            sliby by se měly plnit. Podle slibu daného před několika měsíci na závěr 1. Historického diskusního fora se scházíme podruhé, abychom pokračovali v diskusi o stavu české historické obce a naší historiografie. Původní úmysl vznikl, jak asi víte, již během zasedání zářijového Historického sjezdu v Hradci Králové, kde nedostatek místa pro diskusi o obecných otázkách naší historické obce nás přivedl k výzvě k neformálnímu diskusnímu setkání historiků. Pro pořádek konstatujeme, že organizátory a svolavateli dnešního fora jsou Jaroslava Hausenblasová, Martin Nodl, Michal Svatoš, Michal Šroněk a Vladimír Urbánek spolu s  moderátorem dnešního odpoledne Antonínem Kostlánem. Zdůrazňujeme, že zde nereprezentujeme žádnou instituci, zájmové sdružení nebo dokonce politickou orientaci. Vystupujeme pouze a výhradně za sebe sama “ex privata industria” vedeni úmyslem, že veřejná rozprava o roli historika a postavení historiografie v naší společnosti je po letech mlčení a nesvobody nanejvýš užitečná a nutná. Chceme, aby i dnešní diskuse se nesla ve stejném duchu jako ta minulá, tedy ve vší slušnosti, v plném respektu k názorům druhého a ve věcném duchu, přitom však se vší otevřeností a osobním zaujetím.

            Jestliže prvé setkání navazovalo na tři referáty, které zazněly na Historickém sjezdu (J. Dobeše – P. Zemana, M. Nodla a  J. Pánka), a bylo určeno k volné diskusi nad těmito texty, je toto setkání již vymezeno úžeji. Zvolili jsme pro někoho možná poněkud vágní téma Legitimizace historie, které je vlastně pokračováním listopadového diskusního fora (zaznělo v sjezdovém referátu J. Peška a v příspěvku M. Havelky pro Dějiny a současnost).

Jde nám totiž stále o jedno a to samé. Rádi bychom vedli otevřenou a předsudky pokud možno nezatíženou diskusi o nedávné minulosti našeho oboru, jeho představitelích a způsobech, jak byla historie a historici využíváni minulými režimy a jak sami pomáhali vytvářet minulé režimy.

Dnešní setkání bude věnováno, jak stojí v pozvánce, debatě o tom, jak historiografie a historici interpretovali předchozí režimy a legitimizovali režim vlastní, či, řečeno obecněji, otázce, do jaké míry může historické poznání sloužit bezprostřední legitimizaci určitého jednání jednotlivců, skupin, institucí, politických stran, tříd nebo i celých národů a států.

 O vstupní diskusní příspěvky jsme požádali pět členů historické obce, předpokládáme však, že hlavním smyslem setkání bude obecná diskuse.

Program:

1) Oldřich Tůma: Místo historika v české společnosti před listopadem 1989 a po něm;

2) Zdeněk Vašíček: Legitimita a etika historiografie;

3) Robert Kvaček: Stále neklidné dějiny. K obrazu první republiky;

4) Pavel Zeman: Dějiny první československé republiky – instrumentalizovaná historie nebo odborný diskurs?;

5) Miloš Havelka: Zamyšlení nad legitimizačními funkcemi dějin.

            A stejně jako minule, rádi bychom všechny diskusní příspěvky uveřejnili bez prodlení na internetové adrese: http://www.clavmon.cz, a pokud se najdou prostředky a síly, také v písemné formě. S potěšením sděluji, že záznam minulého diskusního fora bude zanedlouho publikován na stránkách Zpravodaje Historického klubu. Rádi bychom z tohoto místa poděkovali všem, kteří nám byli nápomocni s uveřejněním těchto textů, jmenovitě kolegům J. K. Kroupovi a J. Kociánovi.