KNIHOVNÍ ŘÁD

Knihovna – Kabinet pro klasická studia FLÚ AV ČR
Na Florenci 3
110 00 Praha 1
tel.: 222 828 315/301, 234 612 301/315

knihovna[zavinac]ics.cas.cz ; http://http://www.ics.cas.cz;/ http://www.clavmon.cz/

      I. Základní ustanovení

Právní zakotvení

V souladu se zákonem ČNR č. 283/1992 Sb., o Akademii věd České republiky ve znění zákona č. 220/Sb., Stanovami Akademie věd České republiky ze dne 19. února 2001 (článek 46d) a zřizovací listinou Filozofického ústavu AV ČR, jehož je knihovna součástí, vydávám tento knihovní řád: 

Poslání knihovny

Knihovna Kabinetu pro klasická studia FLÚ AV ČR (dále jen knihovna) je veřejně přístupnou základní knihovnou se specializovanými fondy. Součástí knihovny je Multifunkční informační centrum pro dějiny kultury v českých zemích do r. 1800 (MIC), jehož činnost podléhá Mgr. Jiřímu Žůrkovi.

Posláním knihovny je shromažďovat, evidovat, zpracovávat, uchovávat a zpřístupňovat dokumenty potřebné pro odbornou práci pracovníků Kabinetu pro klasická studia FLÚ AV ČR i odbornou veřejnost.

Vazby na ostatní knihovny

Knihovna podle čl. 17 odst. 4 Listiny základních lidských práv a svobod umožňuje rovný přístup k informacím nejen vlastním pracovníkům, ale také širší veřejnosti, které poskytuje knihovnické a informační služby v souladu se zákonem č. 257/2001 Sb., o knihovnách a podmínkách provozování veřejných knihovnických a informačních služeb (knihovní zákon).

 

      II. Knihovní a informační fondy

Tematická a druhová skladba knihovního fondu primárního a sekundárního odpovídá zaměření vědeckého výzkumu pracoviště. O zařazení dokumentů do jednotlivých kategorií rozhoduje vedoucí knihovny po konzultaci s odbornými pracovníky KKS.

Do kategorie prezenční patří dokumenty v příručce knihovny. Ty si mohou do svých pracoven zapůjčit pouze zaměstnanci KKS po předchozí domluvě s knihovníkem. Všechny ostatní dokumenty lze půjčovat i absenčně.  Délka výpůjční lhůty je stanovena výpůjčním řádem.

Takto profilovaný knihovní fond je systematicky doplňován nákupem, výměnou a dalšími zdroji v koordinaci a spolupráci s knihovnami téhož nebo příbuzného tematického zaměření.

Knihovní a informační fond není omezen pouze na klasické nosiče informací, ale zahrnuje i  elektronické informační zdroje a fondy.

        

      III. Veřejné knihovnické a informační služby

Knihovna poskytuje své služby přednostně pracovníkům Kabinetu, ale bezplatně zpřístupňuje knihovní dokumenty také řádně zaregistrovaným uživatelům z řad širší veřejnosti, kterým poskytuje rovněž ústní bibliografické, referenční a faktografické informace a rešerše. Umožňuje také zpřístupňování informací z vnějších zdrojů a přístup k vnějším informačním zdrojům. Rozvíjí také meziknihovní výpůjční službu. Některé služby jsou zpoplatněny podle platného Ceníku služeb.

 

      IV. Uživatelé knihovnických a informačních služeb

Dělí se do dvou základních skupin:

a) interní uživatelé

b) externí uživatelé

 

Všichni uživatelé knihovny se zaregistrují vyplněním Evidenčního lístku. Údaje v něm uvedené musí být platné a čtenáři jsou povinni nahlásit knihovníkům jejich případné změny. 

Uživatelé knihovny jsou povinni dodržovat výpůjční řád.

 

      V. Výpůjční řád knihovny

Půjčování dokumentů z vlastního knihovního a informačního fondu je bezplatné.

Výpůjční lhůta pro odbornou veřejnost a studenty je 1 měsíc ode dne vypůjčení. Po dohodě s knihovníkem ji lze prodloužit maximálně na půl roku (jeden semestr). Knihovna může stanovit kratší výpůjční lhůtu nebo požadovat okamžité vrácení půjčených dokumentů před uplynutím výpůjční lhůty.

Tato lhůta se nevztahuje na pracovníky KKS. Také oni jsou však povinni umožnit knihovníkům pravidelnou revizi knihovního fondu.

Knihovna není povinna upomínat uživatele o vrácení vypůjčených dokumentů, ale může jej na překročení výpůjční lhůty upozornit zasláním upomínky. Nevrátí-li uživatel vypůjčené dokumenty ve výpůjční lhůtě, je povinen uhradit poplatky z prodlení podle platného Ceníku služeb.

Pravidla studovny

Uživatelé mohou do studovny vstoupit poté, co odloží svrchní oděv a zavazadla na určeném místě a vypnou své mobilní telefony. V prostorách knihovny je zakázáno kouřit, užívat omamné látky a konzumovat přinesené potraviny a nápoje. 

Přístup do knihovny je omezen Výpůjčními hodinami. Po předchozí domluvě s knihovníkem (osobní, telefonické či elektronické) je možné využít služeb knihovny i mimo tyto hodiny. Domluvu s jiným pracovníkem KKS nelze považovat za platnou. Pracovníci KKS mají přístup do knihovny bez omezení, jsou však povinni zapsat každou výpůjčku.

Externí uživatel knihovny nemá právo pobývat v knihovně v nepřítomnosti knihovníka. Pokud mu to umožní interní uživatel, přebírá za něj plnou zodpovědnost.


 

      VI. Elektronické služby knihovny

Patří k nim:

a) služby nabízené prostřednictvím www stránek knihovny

b) zpřístupňování online elektronických informačních zdrojů za podmínek stanovených vedoucím Kabinetu

Vytváření nelegálních kopií z elektronických databází není povoleno. Tyto služby jsou poskytovány bezplatně.

 

      VII. Ostatní  služby knihovny

a) kopírovací služby (zpoplatněné podle Ceníku služeb)

b) meziknihovní/mezinárodní výpůjční služby

 

      VIII. Náhrady za ztracené či poškozené dokumenty

Uživatel knihovny je povinen nahradit ztracený nebo vážně poškozený dokument:

a)  stejným dokumentem téhož vydání

b)  stejným dokumentem jiného vydání

c)  jiným dokumentem, který dosud není součástí knihovního fondu a odpovídá zaměření vědeckého výzkumu pracoviště

 

      IX. Ceník služeb od 1. 12. 2004

a)     zdarma

b)    zpoplatněné služby

X. Závěrečné ustanovení

Výjimky z Knihovního řádu povoluje vedoucí KKS nebo jím pověřený pracovník. Tento Knihovní řád nabývá účinnosti 4. května 2005.